Máme další, ne zrovna běžné živorodky v našich akváriích ! Dorazily mi 12.3.2019. Nebudu se tady rozepisovat podrobně o této rybě když pěkný článek a popis o nich najdete na: https://rybicky.net/atlasryb/skifie_zluta

Já vám budu psát jen své skušenosti s touto rybou a přidávat fotky a videa.


15.3.2019

Rybičky jsou momentálně umístěny v karanténě. Celé hejno 50 ks je rozděleno na půl ve dvou akváriích. Mám první pozitivní poznatek. Aby akvária nevypadala tak nudně, vložil jsem do nich několik anubiasů. Byly docel porosté řasou. Jaké bylo milé překvapení, když druhý den ráno nebylo po řase na rostlinách ani památky! Takže pěkně likvidují řasu.

 

 

 

Video


 

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Actinopterygii - paprskoploutví » řád Cyprinodontiformes - halančíkovci »  čeleď Poeciliidae - živorodkovití »  rod Xiphophorus - mečovka  (zdroj:  BioLib.cz)

Výskyt:
Xiphophorus milleri je endemický, Veracruz, ekoregion komplexu Papaloapan, Yucatán, Mexiko.

Velikost:
5,5 - 6,6 cm

Charakteristické znaky:
X milleri převážně obydluje mělká jezera. Také se vyskytuje v mělkých ústí potoků při břehu. Někdy vytváří velké hejna a shromažďuje se v mělčinách (asi 10 cm.)  Může být snadno zaměňován s Retikulátkou (Phalloceros caudimaculatus reticulatus).

Xiphophorus milleri je všežravý a přijme většinu nabízené potravy.

Podmínky chovu:
Klid, Xiphophorus milleri by měl být držen s jinými druhy v malých hustě vysazených akváriích. Xiphophorus milleri by měl být chován ve skupině 3 a více s většinou samic. Voda by měla být dobře okysličená. 

Teplota vody: 24-28 ° C. Parametry vody: pH: 7,3 - 7,7; dH: 4 až 15 °

Reprodukce:
   U Xiphophorus milleri samci mají výrazné černé gonopodium a neustále honí samice. Proto musíte mít několik samic na jednoho samce. 
Samice rodí 3 až 10 mláďat (obvykle 5-6), porod probíhá mezi hustou vegetací. Mladí dosahují velikosti 5 mm během 2 týdnů. Samice před třením by měly být izolovány, aby mláďata byla chráněna.

(zdroj: akwa-mania.mud.pl ) 

 

fotka není moc kvalitní, ale video už je lepší...

video tady

Moje zkušenosti s touto rybou:

Do své odchovny jsem koupil dva mladé páry těchto rybek. Umístil jsem je v samostatném 25 l akváriu s rostlinami Cryptocoryne pontederiifolia (kryptokoryna sumatránská) a Riccia fluitans (trhutka plovoucí). Po čtrnácti dnech se v akváriu objevila jedna malá rybička. Ze zvědavosti jsem ji v akváriu nechal s dospělými rybami abych věděl jestli přežije i když akvárium není hustě osázeno aby se mohla ukrýt. Za nedlouho po té mi uhynul jeden sameček. 

K dalšímu výtěru došlo asi za měsíc. Vzhledem k tomu, že si dospělé ryby první mladé rybky vůbec nevšímaly, jsem opět celý druhý výtěr ponechal v akváriu (asi 7 kusů). Také těchto si dospělé vůbec nevšímají. 

3.1.2019 - další výtěr, opět okolo 5 kusů 

11.1.2019 - další výtěr, opět zhruba pět kusú.  Tak tohle už sledovat nemusím, vidím, že se třou docela pravidelně a vždy okolo pěti malých rybiček. Začínám uvažovat o přestěhování do nového většího akvária. To si chci ale udělat aby bylo dost podobné přírodě, takže nejdřív zjistit co nejvíc jak to v domovině vypadá a pak hurá do toho !

Z první malé rybičky je po dvou měsících sameček téměř stejně velký jako dospělý.

Ryby krmím krmivem HIKARI Fancy Guppy, Hikari First Bites a živou Artémií.

25.2.2019 - Další nový poznatek, tentokrát však smutný. Pro poruchu topení mi teplota klesla na 21°C a než jsem to zjistil uhynuly mi všechny chovné ryby a nejmenší potěr. Zůstal mi jen dorost, tak doufám, že se tam nějaký nový pár najde. Takže jsou hodně citlivé na pokles teploty vody pod standard.

 

chovný pár v akváriu č.2