Vytisknout
Kategorie: Naše ryby
Zobrazení: 1413

říše Animalia - živočichové »  kmen Chordata - strunatci »  třída Actinopterygii - paprskoploutví » řád Cyprinodontiformes - halančíkovci »  čeleď Poeciliidae - živorodkovití »  rod Xiphophorus - mečovka  (zdroj:  BioLib.cz)

Výskyt:
Xiphophorus milleri je endemický, Veracruz, ekoregion komplexu Papaloapan, Yucatán, Mexiko.

Velikost:
5,5 - 6,6 cm

Charakteristické znaky:
X milleri převážně obydluje mělká jezera. Také se vyskytuje v mělkých ústí potoků při břehu. Někdy vytváří velké hejna a shromažďuje se v mělčinách (asi 10 cm.)  Může být snadno zaměňován s Retikulátkou (Phalloceros caudimaculatus reticulatus).

Xiphophorus milleri je všežravý a přijme většinu nabízené potravy.

Podmínky chovu:
Klid, Xiphophorus milleri by měl být držen s jinými druhy v malých hustě vysazených akváriích. Xiphophorus milleri by měl být chován ve skupině 3 a více s většinou samic. Voda by měla být dobře okysličená. 

Teplota vody: 24-28 ° C. Parametry vody: pH: 7,3 - 7,7; dH: 4 až 15 °

Reprodukce:
   U Xiphophorus milleri samci mají výrazné černé gonopodium a neustále honí samice. Proto musíte mít několik samic na jednoho samce. 
Samice rodí 3 až 10 mláďat (obvykle 5-6), porod probíhá mezi hustou vegetací. Mladí dosahují velikosti 5 mm během 2 týdnů. Samice před třením by měly být izolovány, aby mláďata byla chráněna.

(zdroj: akwa-mania.mud.pl ) 

 

fotka není moc kvalitní, ale video už je lepší...

video tady

Moje zkušenosti s touto rybou:

Do své odchovny jsem koupil dva mladé páry těchto rybek. Umístil jsem je v samostatném 25 l akváriu s rostlinami Cryptocoryne pontederiifolia (kryptokoryna sumatránská) a Riccia fluitans (trhutka plovoucí). Po čtrnácti dnech se v akváriu objevila jedna malá rybička. Ze zvědavosti jsem ji v akváriu nechal s dospělými rybami abych věděl jestli přežije i když akvárium není hustě osázeno aby se mohla ukrýt. Za nedlouho po té mi uhynul jeden sameček. 

K dalšímu výtěru došlo asi za měsíc. Vzhledem k tomu, že si dospělé ryby první mladé rybky vůbec nevšímaly, jsem opět celý druhý výtěr ponechal v akváriu (asi 7 kusů). Také těchto si dospělé vůbec nevšímají. 

3.1.2019 - další výtěr, opět okolo 5 kusů 

11.1.2019 - další výtěr, opět zhruba pět kusú.  Tak tohle už sledovat nemusím, vidím, že se třou docela pravidelně a vždy okolo pěti malých rybiček. Začínám uvažovat o přestěhování do nového většího akvária. To si chci ale udělat aby bylo dost podobné přírodě, takže nejdřív zjistit co nejvíc jak to v domovině vypadá a pak hurá do toho !

Z první malé rybičky je po dvou měsících sameček téměř stejně velký jako dospělý.

Ryby krmím krmivem HIKARI Fancy Guppy, Hikari First Bites a živou Artémií.

25.2.2019 - Další nový poznatek, tentokrát však smutný. Pro poruchu topení mi teplota klesla na 21°C a než jsem to zjistil uhynuly mi všechny chovné ryby a nejmenší potěr. Zůstal mi jen dorost, tak doufám, že se tam nějaký nový pár najde. Takže jsou hodně citlivé na pokles teploty vody pod standard.

20.4.2019 - Po katastrofě s teplotou chvíli tvalo než se vše dalo do pořádku. Z dorostu dospěli 4 samci a 3 samice. Nic moc, ale snad se to dá ještě zachránit. Samičky jsou už "plné", tak čekám kdy a kolik bude konečně zase malých rybek.

 

Tady je nové video

26.4.2019 - tak konečně po delší pauze opět malé rybičky. Je jich něco přes 10 kusů.

24.5.2019 - další výtěr, jen pár kousků (asi 4).