V malých akváriích používám obyčejné vnitřní filtry. U těchto filtrů mám problém, že přísavky kterými jsou upevněny na skle časem ztvrdnou a nedrží. Na 3D tiskárně jsem si tedy na ně vytisknul jednoduchý úchyt a problém je vyřešen...


 

Akvaristikou se zabývám pro mně až nepříjemně dlouhou dobu, víc jak 40 roků. Jako kluk jsem míval pouze okrasná akvária. Vždy byla krásně zarostlá rostlinami. V té době si nikdo ani neuměl představit, že by se do vody něco přidávalo a CO2 ? To bylo bráno jako něco co škodí rybičkám! Kde by mně tehdy napadlo, že právě CO2 bude tématem mého článku k akvaristické problematice jakožto pozitivní činitel. Proč tomu tak bylo, že rostliny rostly bez hnojení, céoček nevím. Prostě to rostlo. Z počátku jsem svítil klasickou žárovkou a to i někdy ponořenou ve vodě! Ničím jsem nehnojil, nepřidával makro prvky, prostě nic. V dnešní době však i já uznávám, že už to asi jinak nejde. Nerozmazili jsme si ty rostliny?

Tentokrát se budu věnovat uhlíku, hnojení nechám na příště. Ano uhlíku. Většina začínajících akvaristů se mylně domnívá, že plynné CO2 a kapalné CO je to samé. Ne opravdu není. Začal jsem tedy používat kapalné a to od firmy Rataj - CO Vital. Po několika týdenní aplikaci jsem již mohl pozorovat zlepšení růstu rostlin a postupnému ubývání růstu řas. Ne ty řasy, které již byly narostlé to nelikvidovalo, ale přestaly růst a narůstat další. Po několika měsících, jsem byl s růstem rostlin a vzhledem akvária spokojený. No, jo ale nebylo to ani v nejmenším levné. Cena toho přípravku je docela vysoká. Koupil jsem tedy Carbon od Invitalu, který je levnější. Růst rostlin zůstal stejný, ale začala se oběvovat řasa. No tak co tedy vyzkoušet plynné CO2. Koupil jsem tedy kompletní sadu i s nočním vypínáním. Po několika týdnech byl růst rostlin abnormální, ale taky abnormálně rostla řasa. Aha tudy pro mně cesta nevede. Opět jsem si vzpoměl na své začátky - vždyť to rostlo bez ničeho, tak jsem to zkusil znova. Neroste! Za krátkou dobu byla akvária v katastrofálním stavu. Vrátil jsem se tedy k CO Vitalu. Vše se vrací do normálu a akvária zase začínají být taková jak si představuji.

Tak aby jsem to své "testování" nějak vyhodnotil. Bez CO to sice jde, ale nečekejte žádné zázraky. Plynné CO2 v žádném případě není pro začátečníky, ale věřím, že opravdoví frajeři s ním dokáží udělat nádherná akvária. Tekutý uhlík je ta správná volba pro ty co začínají. V žádném případě ale nebrat to nejlevnější co je na trhu. Nevím co kdo z toho má že tekutý uhlík kritizuje, hlavně konkrétní značky (především Rataj). Tady myslím hraje hlavní roli konkurence a závist z úspěchu na trhu.

Dostačující hodnota intenzity osvětlení pro růst většiny rostlin je 8000 lx.

Světelný tok vyjadřuje množství světelné energie, kterou přenese záření nebo zdroj vyzáří za časovou jednotku s přihlédnutím k citlivosti průměrného lidského oka na různé vlnové délky světla (zdroj: http://cs.wikipedia.org). Jednotka je lumen.

Intenzita osvětlení je definovaná jako světelný tok dopadající na určitou plochu. Je tedy podílem světelného toku (v lumenech) a plochy (v metrech čtverečních). Jednota je lux.

Výpošet provedeme podle vzorce 8000x(délka akvária x šířka akvária) - míry akvária zadáváme v metrech.

Například pro akvárium 80x40x20 potřebujeme osvětlení:

8000x(0.8x0.4)= 2560 lm